Ciorbă de fasole pastai





 Ciorba de fasole pastai cu rosii

1 kg de fasole păstăi (- eu am avut pastai late, galbene, dar pot fi galbene sau verzi, late sau înguste tip fideluță), 2 ardei grași, 1 ceapă mare,2-3 linguri de ulei,sare,500 gr rosii,2-3 crenguțe de cimbru uscat,4-5 căței de usturoi,pătrunjel verde tocat

Păstăile de fasole se spală și se curăță la ambele capete. Apoi se taie sau se rupe în bucăți,

Am ales o oală potrivită (de cca. 4 L) și am pus ceapa tocată în ea împreuna cu 2-3 linguri de ulei și un praf de sare. Am sotat ceapa la foc mic (sub capac) timp de 4-5 minute împreună cu ardeiul tăiat cubulete, amestecând ocazional.Ceapa trebuie să devină sticloasă, nu să se prăjească Deasupra ei am pus păstăile tăiate de fasole și am mai sotat totul vreo 2-3 minute, fără capac.Am amestecat totul și am stins cu cca. 3 L de apă caldă. Am completat cu sare și am pus și 2 rămurele de cimbru uscat (acestea se scot din oală la final, înainte de servire). Am lăsat totul la fiert și după 5-10 min am adăugat roșiile tocate mărunt. Am fiert 15-20 de minute, până ce s-au făcut păstaile de fasole. Am zdrobit vreo 5 căței de usturoi și i-am pus în oala cu ciorbă fierbinte, trasă deja de pe foc.Usturoiul nu mai trebuie fiert! Am tocat și o mână de pătrunjel verde și l-am presărat și pe el în ciorbă.

P. S. Am împărțit ciorba în două și în jumătate adăugăm la dorința băiatului meu ou batut.

Comentarii