Supă cremă de spanac si urzici
Supa crema de spanac și urzici
500 g spanac si urzici (proaspete sau opărite și congelate),300 g cartofi,3-4 fire ceapă verde sau 1 ceapă medie veche,3-4 căței de usturoi sau 2-3 fire de usturoi verde,50 g unt,1 lingură de ulei,sare, piper,1,5 L supă de legume sau carne sau apă fierbinte,1 L lapte,o mână bună de pătrunjel verde,200 ml smântână dulce pentru frișcă cu min. 30% grăsime
Am tăiat ceapa verde în rondele și am zdrobit unul dintre cei 2 căței de usturoi (restul vin la final). Le-am pus la călit în unt și ulei într-o oală de cca. 4 L. Am presărat și un praf de sare și am sotat ceapa la foc mic (sub capac) vreo 2-3 minute. Ea trebuie să devină translucidă, nu să se rumenească. Am adăugat cartofii tăiați în cubulețe și am stins totul cu supă de legume sau apă fierbinte. Am lăsat la fiert cartofii cam 10-15 minute ca să se inmoaie. Am amestecat ocazional în oală. Am tocat frunzele și tijele de pătrunjel verde și le-am pus și pe ele în supă. Am turnat laptele și am asezonat supa cu sare si piper negru proaspăt măcinatÎn final am pus și spanacul si urzicile . Ideea este să nu-l fierbem prea mult ca să nu se decoloreze și să-și piardă nutrienții. Eu l-am lăsat la clocotit 3-4 minute din momentul în care supa a ajuns din nou la fierbere. Am adăugat smântâna dulce și am lăsat supa să mai dea un clocot. Apoi am stins focul, am pus ultimii 2 căței de usturoi și am pasat totul cu blenderul de mână.





Comentarii
Trimiteți un comentariu