Meniu de prânz







 Meniu de prânz 


Ciorbă de vită 

500 g pulpă de vită sau rasol,( eu folosesc de obicei rasol pentru că supa obținută are un gust mai bun),2 morcovi,1 păstârnac,1 bucată țelină rădăcină,1 ceapă,1ardei gras,5-6 cartofi,250 g roșii în bulion sau 50 g pastă de tomate,100 ml ulei,2 foi de dafin,1 legătură de leuștean, dar merge si uscat,Sare și piper după gust

Punem o oală încăpătoare cu apă la fiert și când dă în clocot opărim pulpa de vită, în cazul meu rasolul. O scoatem afară și o spălăm bine cu apă rece.

Punem din nou oala încăpătoare, spălată cu 4 litrii de apă rece, sare și fierbem la foc mic până intra ușor furculița în ea. Spumăm ori de câte ori este nevoie.

Curățăm zarzavaturile, le spălăm și le tăiem cuburi măricele.Ceapa o curățăm și o tăiem mărunt.Ardeiul gras îl spălăm, îndepărtăm casa semințelor și-l tăiem cuburi.Cartofii îi curățăm și îi tăiem cuburi, punem apă peste ei.

Într-o oală încăpătoare punem 100 de ml de ulei cu ceapa, zarzavaturile, ardeiul gras, si roșiile în bulion. Le călim la foc mediu pentru 10 minute amestecând din când în când să nu se prindă.Strecurăm supa de pe pulpa de vită, adăugăm foaia de dafin, cartofii și fierbem la foc potrivit pentru 15-20 de minute, astfel încât legumele să fie fierte. Adăugăm 2-3 polonice din supă, mai fierbem atât cât să se îmbine gusturile.Tăiem cuburi carnea de vită și o adăugăm în ciorbă. Verificăm de sare și dacă mai este nevoie mai adăugăm. Punem la sfârșit leusteanul.


Mâncare mexicană 

500 g carne de vita fiartă,1 conserva fasole rosie boabe,1 conservă boabe de porumb, 1 conserva rosii decojite cuburi,150 ml apa,1 ceapa alba mare,2 catei usturoi,1 ardei gras,1 lingurita rasa paprika dulce,1 lingurita rasa oregano,4 linguri ulei, sare,piper

Incalzim uleiul intr-o tigaie antiaderenta si adaugam ceapa si usturoiul, tocate marunt, si ardeiul gras taiat in cubulete mici. Le calim cca 1-2 minut, apoi adaugam paprika si oregano.Amestecam bine, pe foc mic, si dupa 1-2 minut, adaugam carnea, sare si piper dupa gust.Amestecam si lasam pe foc, cca 10 minute, pe foc mic spre mediu, apoi adaugam rosiile decojite cuburi si 150 ml apa.Fierbem pentru inca 20-30 de minute, pe foc mic, sau pana cand sosul s-a redus la jumatate.Scurgem boabele de fasole si de porumb, le spalam sub jet de apa rece, le scurgem si le adaugam in mâncare.Amestecam si mai fierbem mancarea mexicana inca 10-15 minute, pe foc mic.

P. S. Reteta avea și ardei iute dar noi nu am folosit


Eu am fiert toată carnea în ciorbă și apoi am scos o parte pentru mâncare

Comentarii