Pâine făcută în vasul de lut
Pâine în vasul de lut
Am facut pentru prima dată pâine în vasul de lut. Am frământat 1,5 kg făină cu 1 lingură sare,3 linguri zahăr, apă caldă și drojdie proaspătă (eu am avut pachet mare dar am tăiat cam 70 gr).Am lăsat la dospit.Cand si-a dublat volumul am intins aluattul pe masa infainata. L-am presărat din belsug cu ardei rosu si galben tocat cuburi, măsline fără sâmbure bine scurse, ciuperci conserva bine scurse. Am rulat. L-am pus în vasul de lut, ținut în prealabil 1 oră în apă,uns cu ulei si presărat cu făină. Am presărat deasupra ardei gras și fiindcă aveam în frigider, am pus câteva bucăți de Cremvusti dar nu o sa mai pun ca s-au uscat rau. Am pus în cuptorul rece,pentru că vasul de lut nu e indicat a se pune în cuptorul fierbinte, si am dat drumul la foc mare 15 min. Cand cuptorul s-a încălzit,am lăsat la foc potrivit pana s-a rumenit. Am incercat cu o frigaruie de lemn,testul scobitorii.

Comentarii
Trimiteți un comentariu