Ciorbă de pleurotus






 Ciorba de pleurotus

Am pus la fiert 2l 1/2apa,o ceapa tocata mărunt, 2 morcovi dați pe răzătoarea mare, un păstârnac tot ras, toate le-am călit cu ulei și puțină apă ptr 5min, tot aici am pus și cotoarele de la ciuperci fiind mai tari, apoi am pus apa clocotită, ciupercile tăiate fâșii, le-am fiert toate 1/2oră,usturoi după gust, gogoșar acru, eu nu am avut și am pus un ardei iute fără semințe, la sfârșit un gălbenuș cu smântână, dacă nu folosiți puteți să puneți smântână vegetală. 

Sfat dacă folosiți țelină puteți pune.

Comentarii