Ciorbă de fasole galbenă


 Ciorba de fasole galbenă cu zdrențe de ou

Am pus 2 mânuțe de fasole galbenă  la fiert cu o lingura de sare după gust.Legumele le-am tocat la cuțit, o ceapa, un morcov pe răzătoare,un cartof, un păstârnac, jumate de țelina, o linguriță de bulion, foi de dafin(care le vom scoate la sfârșit), mai adăugăm două căni de apă și îl lăsăm să fiarbă până fasolea devine moale.Il mai gustăm din când în când, mixam un ou cu o linguriță de oțet, luam din compoziție punem peste ou, apoi în oală(cum se zice la noi zdrențe de ou), punem și o mânuța de fidea. La sfârșit punem pătrunjel tocat mărunt

Comentarii