Gogoși impletite






 Gogoși împletite

450 g faina, 250 ml lapte caldut, 20 g zahar,15 g drojdie proaspata sau 4 g drojdie uscata, 2 galbenusuri, 45 g ulei, sare, 1 plic zahar vanilat, coaja rasa de lamaie, optional: 20 ml rom, pentru pudrat zahar pudra vanilat, ulei pentru prajit

Pentru aluat amestecam laptele caldut, zaharul si drojdia si il lasam 10 minute pe masa.Adaugam apoi galbenusurile si uleiul. In final mixam totul intr-un bol incapator si adaugam faina impreuna cu sarea, zaharul vanilat si coaja rasa de lamaie (si romul daca doriti sa puneti)Am framantat aluatul pana s-a omogenizat si s-a desprins de peretii vasului (cam 5-7 minute cu robotul sau cu mana). Am format o bila de aluat si am acoperit castronul cu folie de plastic sau punga.

Am lasat totul la dospit pana si-a dublat volumul ( 40-50 de minute). Aluatul dospit se rastoarna pe o suprafata infainata. Nu boxam aluatul si nici nu il framantam. Lucram cu grija si il intindem cu palmele (cat putem) apoi continuam cu sucitorul insa fara sa apasam tare. Foaia de aluat trebuie sa aiba circa 1 cm grosime. Nu va fie frica, nu-s prea subtiri gogosile… veti vedea cat cresc!

Fiecare fasie de aluat se ruleaza cu palmele pe masa infainata formand un cordon lung de vreo 50 cm. Acesta se aseaza in forma literei U.

Dupa aceasta se rasuceste si se apasa usor la capatul liber ca sa se lipeasca bine.

Alegeti o tigaie sau cratita care sa fie cu 4-5 cm mai mare decat gogosile. Ca orice gogosi sau langosi si acestea se prajesc in baie de ulei. Aluatul nu trebuie sa ajunga niciodata la fundul tigaii. Stratul de ulei trebuie sa fie gros de cateva degete astfel incat gogosile sa pluteasca in el. Temperatura uleiul ar trebui sa fie in jur de 170-180 C. Daca e prea incins gogosile se vor arde, daca e prea rece… ele se vor imbiba cu ulei. Faceti o proba cu o mica bucatica de aluat aruncata in ulei si daca aceasta se ridica la suprafata imediat inseamna ce e ok.

Punem la prajit cate 4-5 gogosi deodata (nu mai multe pentru ca vor creste mult) si reducem imediat focul la mic. Gogosile sunt usurele si plutesc pe ulei. 

Dupa ce s-au rumenit pe o parte, gogosile impletite se intorc cu 2 palete si pe partea cealalta si se mai lasa la prajit. Nu se inteapa cu furculita pentru ca prin acele orificii intra uleiul in interiorul gogosii!!

Cand s-au rumenit frumos se scot pe servetele absorbante si foarte repede se pudreaza din belsug cu zahar pudra vanilat. Este important sa pudram gogosile cat sunt fierbinti pentru ca astfel zaharul pudra adera bine la suprafata lor.

Comentarii