Supă de vită cu cartofi
Supa de vită cu cartofi
500 g carne de vită cu os,500 g cartofi,4 ardei,4 roşii,4 morcovi,1 pastarnac,o felie telina 1 ceapă, 1-2 ouă, puțină fidea, pătrunjel verde
Tai carnea în bucăţi şi o pui la fiert în apă cu sare. Când clocoteşte, iei spuma, apoi o laşi la fiert timp de o oră la foc potrivit. Zarzavatul şi cartofii îi cureţi, îi speli şi tai totul felii mari, apoi introduci legumele în oala cu supă şi laşi pe foc până când sunt fierte şi legumele. La sfârşit, adaugi suc de roşii pe care l-ai făcut din cele 4 roşii pasate în blender. Mai lași să fiarbă 5 min. Potriveşti gustul de sare, piper şi mai laşi câteva minute să fiarbă, apoi adaugi oul bătut cu zeamă de supa , verdeață tocată și poţi servi supa.
P. S. Noi am servit cu ardei iute umplut cu brânză (cumpărat)













Comentarii
Trimiteți un comentariu