Ostropel de pui
Ostropel de pui
3 cepe,7-8 căței usturoi, 1 piept mare de pui,200 ml bulion,după gust sare,după gust piper
Pentru început tocăm mărunt ceapa și usturoiul, le vom pune la călit cu puțin ulei și puțină apa.După ce sau călit foarte bine le vom lasă deoparte într-o tigaie adanca, dacă aveți o să va fie de mare ajutor.
Pieptul de pui tăiat în cuburi potrivite înainte, le punem la prăjit (sau dacă vrem mai sănătos le putem fierbe)
După ce le-am prăjit (sau fiert) foarte bine le vom adaugă în tigaia adanca unde am călit ceapa și usturoiul. Le vom lasă la foc mic iar apoi adăugăm bulionul și condimentele.
Încă 10 minute la foc mic și totul este gata, deasupra puteți presară pătrunjel verde tocat mărunt.


Comentarii
Trimiteți un comentariu