Ciorbă de vită















 Ciorbă de vită

500 g pulpă de vită sau rasol,( eu folosesc de obicei rasol pentru că supa obținută are un gust mai bun),2 morcovi,1 păstârnac,1 bucată țelină rădăcină,1 ceapă,1ardei gras,5-6 cartofi,250 g roșii în bulion sau 50 g pastă de tomate,100 ml ulei,2 foi de dafin,1 legătură de leuștean, dar merge si uscat,Sare și piper după gust

Punem o oală încăpătoare cu apă la fiert și când dă în clocot opărim pulpa de vită, în cazul meu rasolul. O scoatem afară și o spălăm bine cu apă rece.

Punem din nou oala încăpătoare, spălată cu 4 litrii de apă rece, sare și fierbem la foc mic până intra ușor furculița în ea. Spumăm ori de câte ori este nevoie.

Curățăm zarzavaturile, le spălăm și le tăiem cuburi măricele.Ceapa o curățăm și o tăiem mărunt.Ardeiul gras îl spălăm, îndepărtăm casa semințelor și-l tăiem cuburi.Cartofii îi curățăm și îi tăiem cuburi, punem apă peste ei.

Într-o oală încăpătoare punem 100 de ml de ulei cu ceapa, zarzavaturile, ardeiul gras, si roșiile în bulion. Le călim la foc mediu pentru 10 minute amestecând din când în când să nu se prindă.Strecurăm supa de pe pulpa de vită, adăugăm foaia de dafin, cartofii și fierbem la foc potrivit pentru 15-20 de minute, astfel încât legumele să fie fierte. Adăugăm 2-3 polonice din supă, mai fierbem atât cât să se îmbine gusturile.Tăiem cuburi carnea de vită și o adăugăm în ciorbă. Verificăm de sare și dacă mai este nevoie mai adăugăm. Punem la sfârșit leusteanul.

Comentarii