Aperitiv cu vinete si ardei
Pentru ca am desfăcut un borcan de aperitiv am cautat reteta pentru dv
Aperitiv cu vinete si ardei
6 kg vinete,6-7 kg ardei capia,250 g zahar,250 ml ulei, 250 ml otet ,sare, foi de dafin dupa gust
Vinetele se coc, se curata si se lasa la scurs cateva ore, pentru a scapa de sucul amar si apoi se toaca ceva mai mare decat pentru salata de vinete.Ardeii capia se coc si ei, se lasa intr-un vas acoperit cu un prosop 1-2 ore, pentru a se curata mai usor. Se curata de pielite si seminte si se taie fasii.
Zaharul, uleiul, otetul si foile de dafin se fierb si se lasa la racit.Intr-un vas amestecam bine totul: vinetele, ardeii, adaugam treptat uleiul fiert cu otetul si zaharul, potrivim de sare. Eu am pus sare grunjoasa.Lasam aperitivul la frigider pana a doua zi pentru a se intrepatrunde gusturile. Punem in borcane, insurubam capacele si fierbem la bain-marie 60 de minute dupa ce apa da in clocot.
Din ingredientele de mai sus mie mi-au iesit 7 borcane de 800 grame si doua borcane mici. Si am oprit un castron să mâncăm la cină






Comentarii
Trimiteți un comentariu