Aperitiv cu vinete si ardei






Pentru ca am desfăcut un borcan de aperitiv am cautat reteta pentru dv


Aperitiv cu vinete si ardei

6 kg vinete,6-7 kg ardei capia,250 g zahar,250 ml ulei, 250 ml otet ,sare, foi de dafin dupa gust

Vinetele se coc, se curata si se lasa la scurs cateva ore, pentru a scapa de sucul amar si apoi se toaca ceva mai mare decat pentru salata de vinete.Ardeii capia se coc si ei, se lasa intr-un vas acoperit cu un prosop 1-2 ore, pentru a se curata mai usor. Se curata de pielite si seminte si se taie fasii.

Zaharul, uleiul, otetul si foile de dafin se fierb si se lasa la racit.Intr-un vas amestecam bine totul: vinetele, ardeii, adaugam treptat uleiul fiert cu otetul si zaharul, potrivim de sare. Eu am pus sare grunjoasa.Lasam aperitivul la frigider pana a doua zi pentru a se intrepatrunde gusturile. Punem in borcane, insurubam capacele si fierbem la bain-marie 60 de minute dupa ce apa da in clocot.

Din ingredientele de mai sus mie mi-au iesit 7 borcane de 800 grame si doua borcane mici. Si am oprit un castron să mâncăm la cină

 

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă