Ciorbă de spanac






 Ciorba de spanac 

1 ceapa, 1 ardei gras, 1 morcov,1/4 telina (aprox. 100g),250 gr frunze de spanac,2-3 linguri orez, leustean,patrunjel,3-4linguri ulei,câteva linguri de bulion de zarzare,sare si piper proaspat rasnit

Curata ceapa, morcovul si telina, apoi taie-le in cubulete.( sau rase pe razatoarea mare).Intr-o oala incapatoare, incinge uleiul pe foc mediu. Adauga legumele si caleste-le timp de 10-15 minute, pana cand se inmoaie si se rumenesc usor.Adauga și orezul.Apoi, toarna apa, presara sare si lasa-le la fiert pe foc mediu, pana dau in clocot.Intre timp, spala frunzele de spanac si toaca frunzele grosier, iar coditele  marunt. Adauga-le in oala dupa ce legumele au fiert 10-15minute.Cand ciorba ajunge din nou la punctul de fierbere, adauga bulionul de zarzare, sare si frunzele de leustean tocate grosier.Lasa-le sa dea in clocot din nou, apoi opreste focul si presara frunzele de patrunjel si piper proaspat rasnit.

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă