Ciorbă de spanac
Ciorba de spanac
1 ceapa, 1 ardei gras, 1 morcov,1/4 telina (aprox. 100g),250 gr frunze de spanac,2-3 linguri orez, leustean,patrunjel,3-4linguri ulei,câteva linguri de bulion de zarzare,sare si piper proaspat rasnit
Curata ceapa, morcovul si telina, apoi taie-le in cubulete.( sau rase pe razatoarea mare).Intr-o oala incapatoare, incinge uleiul pe foc mediu. Adauga legumele si caleste-le timp de 10-15 minute, pana cand se inmoaie si se rumenesc usor.Adauga și orezul.Apoi, toarna apa, presara sare si lasa-le la fiert pe foc mediu, pana dau in clocot.Intre timp, spala frunzele de spanac si toaca frunzele grosier, iar coditele marunt. Adauga-le in oala dupa ce legumele au fiert 10-15minute.Cand ciorba ajunge din nou la punctul de fierbere, adauga bulionul de zarzare, sare si frunzele de leustean tocate grosier.Lasa-le sa dea in clocot din nou, apoi opreste focul si presara frunzele de patrunjel si piper proaspat rasnit.





Comentarii
Trimiteți un comentariu