Tocăniță de vinete
Tocăniță de vinete
1 kg vinete ,zeama de la o lămâie,4-5 cepe, tocate,500 gr ardei gras roșu tocat cubulețe,1 ardei iute - facultativ (renunțați, dacă nu vă place prea iute sau aveți copii), curățat de semințe și nervuri și tocat fin,500 de grame de roșii bine coapte, cărnoase, fără multe semințe, opărite, decojite și tocate cuburi,2 căței buni de usturoi, zdrobiți,200 ml. de ulei de măsline extravirgin,sare și piper după gust
Vinetele se spală bine și se curăță de coajă,Se pregătește un castron mare cu apă caldă , să nu ardă la mâna (3-4 litri) în care dizolvăm 1 lingură cu vârf de sare și zeama de lămâie. Vinetele, se pun în acest castron.Acoperim vinetele cu o farfurie, ca să stea bine scufundate în apa cu sare și lămâie. Sarea va extrage din ele sucul amărui iar lămâia le va împiedica să se oxideze. Le lăsăm așa minimum jumătate de oră.
După ce s-au înmuiat bine, scoatem vinetele din saramură. Le stoarcem ușor, presându-le, apoi le zvântăm cu șervete de bucătărie.Putem să gătim vinetele la tigaie sau la cuptor, eu am preferat să le fac la cuptor de obicei ( acum la friteuza cu aer cald ) așa că porniti cuptorul.Cât timp se încălzește cuptorul, tăiem vinetele în cubulețe de aproximativ 3 cm/latură. Pregătim o tavă cu hârtie de copt, punem vinetele pe aceasta și le stropim cu 150 de ml. ulei de măsline.Amestecăm bine, practic, vinetele vor absorbi imediat tot uleiul. Acestor preparate cu vinete le este specific faptul de a fi gătite în ulei de măsline. E chiar ceea ce dă vinetelor, în final, textura cremoasă, delicioasă. Vinetele se presară cu puțină sare și se dau la cuptorul preîncălzit . Dacă preferați să le faceți la tigaie, înfierbântați câte ¹⁄3 din aceeași cantitate de ulei (150 de ml) în trei tranșe, și prăjiți vinetele, pe rând, până se rumenesc și devin moi și cremoase.
La cuptor, vinetele sunt gata în aproximativ 25 de minute, adică atunci când sunt ușor rumene și fiecare cubuleț e moale și cremos.
Cât timp vinetele se fac în cuptor, avem suficient timp pentru a pregăti baza pentru mâncarea de vinete. Într-o tigaie largă și adâncă, se pune restul de ulei și se încinge pe foc mediu. Se adaugă ceapa tocată, ardeiul gras cubulețe și, dacă folosiți, ardeiul iute curățat de semințe și nervuri, tocat fin. Se presară puțină sare și se reduce focul la mic. Se călesc legumele, amestecând adesea, până când se înmoaie bine, fără să se rumenească.După ce legumele din tigaie s-au înmuiat bine, se adaugă roșiile curățate de pieliță și tocate cuburi. Se dă în câteva clocote bune, să se formeze sosul.Se adaugă acum vinetele deja coapte. Se amestecă ușor, pentru că sunt moi și ultimul lucru pe care dorim ar fi să le zdrobim. Adăugăm acum în mâncarea de vinete usturoiul zdrobit și o ceșcuță mica cu apă fierbinte (cam 50-60 de ml).
Lăsăm mâncarea de vinete să clocotească la foc mic 5 minute, să se împrietenească bine toate aromele. Oprim focul și asezonăm cu sare și piper după gust. Se servește caldă sau rece, pe post de garnitură sau simplă,
P. S. Am pregatit vinetele cubulete unse cu ulei la friteuza cu aer cald lăsând 20 min la 200 ° si întoarse la jumătatea timpului.





Comentarii
Trimiteți un comentariu