Ciorba de pleurotus
Ciorba de pleurotus
500 grame de ciuperci pleurotus,doi morcovi ,un pastarnac.o ceapa ,o tija de telina apio sau o bucată telina mică ,trei linguri de ulei,2,5 litri de apa,un gogosar murat (facultativ),o lingura de sare,un ou,trei catei de usturoi,200 grame de iaurt grecesc sau smantana
Curatam si spalam ciupercile in jet de apa dupa care le taiem fasii.Curatam, spalam si taiem ceapa cat mai mic, morcovii si pastarnacul ii dam pe razatoare iar telina o taietm cubulete.Telina apio e optionala, nu obligatorie,poate fi pusă o bucată de telina rădăcina.Intr-o oala incapatoare punem cele doua linguri de ulei si le incingem usor.Adaugam ceapa si restul legumelor taiate, amestecam si lasam jumatate de minut sa se gateasca dupa care turnam o cana mare cu apa cat sa le cuprinda si le lasam sa fiarba inabusit aproximativ 15 minute fiind atenti sa nu scada prea tare apa.Adaugam in oala si ciupercile taiate, punem restul de apa si lasam sa fiarba inca 20 de minute sau pana cand observam ca s-au gatit ciupercile.Amestecam intr-un castronel oul batut bine cu iaurtul si usturoiul pisat.Cand este gata punem gogosarul taiat, mai dam un clocot si oprim focul dupa care, imediat dregem ciorba procedand in felul urmator: luam cateva linguri de ciorba si o adaugam in castronul in care am facut compozitia de iaurt si ou, amestecam bine si apoi turnam totul inapoi in oala cu ciorba.Servim fierbinte cu putin otet pus direct in farfurie dupa gusturile fiecaruia.
P. S. Nu punem compozitia de iaurt si ou in oala decat dupa ce o dati de pe foc. Daca o lasati sa fiarba iaurtul se va branzi.
Oul se va gati de la caldura din ciorba chiar daca aceasta nu mai este pe foc, deci nu trebuie sa va fie teama ca va ramane crud.



Comentarii
Trimiteți un comentariu