Ciorba de spanac



 Ciorba de spanac 

1 kg frunze de spanac proaspăt,2 morcovi,2 pătrunjei,1/2 țelină,4 linguri orez,2 cepe mici,4 căței de usturoi,1/2 arzdei gras verde,1/2 ardei gras roșu,1/2 ardei gras galben,ulei de floarea soarelui pentru călit,2 roșii,1 legătură de frunze de pătrunjel,1 legătură de leuștean,sare, piper

Se curăță rădăcinoasele (morcovii, pătrunjeii și țelina) se spală, se rad și se pun la fiert, cu 3 litri de apă rece. Se alege spanacul, se rup rădăcinile și codițele, se spală foarte bine, în 4-5 ape, după care se lasă la scurs și apoi se taie grosier. Se curăță ceapa și usturoiul, se spală, se taie mărunt și se călesc, la foc mic și în ulei suficient, ca să nu se ardă. Se spală ardeii, se curăță de cotoare și de semințe, se taie cuburi și se adaugă peste ceapă și usturoi, ca să se prepare înăbușit, la foc mic. Se spală roșiile, se taie cubulețe și se adaugă în tigaie cu celelalte legume, la călit. Se ține  tigaia la foc mic, ca să scadă lichidul lăsat de roșii. Se aleg, se spală, se zvântă și se toacă verdețurile (pătrunjelul și leușteanul). Când rădăcinoasele sunt aproape fierte, se adaugă în oală orezul și după  15-20 min  și legumele călite. Se mai lasă ciorba la fiert încă două clocote, după care se adaugă spanacul tăiat grosier.

După încă două clocote se condimentează cu sare și piper și după 4-5 minute se ia oala de pe foc, se adaugă verdețurile tocate, se pune capacul și după 10-15 minute de ”odihnă”, ciorba poate fi servită.

P. S. Se poate servi cu bulion de zarzare sau cu smantana.

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă