Ciorba radauteana de post



 Ciorba radauteana de post

500 g ciuperci Pleurotus, taiate fasii, 1 pachet soia texturat fasii,4 morcovi,2 radacini de pastarnac,1 telina mica,1 ceapa,1 ardei rosu,1 lingurita piper boabe,sare, dupa gust,putin ulei.

Pentru dres 2 iaurturi natur de soia,500 ml bautura de soia natur,2 linguri faina,6 catei de usturoi zdrobiti fin,otet, dupa gust.

Se pune soia texturata la fiert în apă fierbinte cu delicat de legume .Adauga in altă  oala toate legumele si piperul boabe.Umple oala cu apa.Acopera partial oala cu un capac si lasa-le la fiert 30 de minute.Opreste focul.Scoate legumele si pune-le intr-un bol separat si strecoara supa astfel incat lichidul ramas sa fie clar.Pune lichidul strecurat inapoi in oala.Spala bine si taie ciupercile Pleurotus in fasii subtiri, ca sa imite puiul fiert. Poti sa folosesti toate legumele daca vrei sa fie o ciorba mai consistenta, așa cum am făcut eu,dacă nu, nu le mai pui.Taie legumele cubulete si pune-le inapoi in oala. Adauga si Pleurotus si soia fasii  lasa-le la fiert inca 15 minute.Adauga sare dupa gust. Intr-un blender, adauga toate ingredientele pentru dres ciorba. Proceseaza-le 1-2 minute, pana se obtine un lichid fin.Cu ajutorul unui polonic, adauga din supa fierbinte din oala in blender, cate un polonic, amestecand imediat dupa, pana ajungi la 500ml adaugati peste lichidul pentru dres din vasul de blender.Amesteca bine cu ajutorul unei linguri, nu e nevoie sa mixezi la blender.Adauga lichidul in ciorba si opreste focul. Serveste ciorba radauteana de post cu patrunjel proaspat tocat pe deasupra sau cu smantana

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă