Ciulama de urzici
Ciulama cu urzici
1 kg urzici,un pahar de lapte,o ceapă mică,un cățel de usturoi,20-30 de grame de unt sau ulei,100 ml smântână,2-3 linguri de făină
Se spală bine și se curăță urzicile. Ar trebui să rămâneți doar cu frunzulițele si tulpina vârfurilor care sunt mai fragede. Și aveți grijă să dați deoparte iarba și pământul de pe ele.
Puneți untul la topit într-o tigaie.Într-o oală mare fierbeți niște apă.După ce începe să fiarbă, opariti urzicile și dați-le în câteva clocote.Apoi lăsați-le la scurs.Adăugați usturoiul tăiat mărunt și ceapa cubulețe peste untul topit.După ce s-au călit puțin, puneți și făina și amestecați cam un minut.Turnați și laptele și amestecați în continuare până se îngroașă sosul. Adăugați urzicile tocate.Mai lăsați pe foc mic vreo 10 minute, amestecând din când în când. Dacă vreți o mâncărică mai subțire, mai puneți lapte sau zeamă în care ați oparit urzicile. Nu uitați de smăntână, merge și ea pe foc 2-3 minute.Gustați și potriviți de sare.Și mâncarea merge cu mămăliguță caldă. Cine vrea poate adăuga ou ochi lângă.











Comentarii
Trimiteți un comentariu