Legume mexicane la tigaie cu pui



 Legume mexicane la tigaie 

400 - 500 g mix de legume mexicane congelate,1 ceapă roșie sau albă,2-3 căței de usturoi,1 lingură de ulei de măsline sau de floarea soarelui,sare, la final se adaugă 25 g unt rece sau încă o lingură de ulei (preferabil de măsline)

Am pregătit ceapa și usturoiul: ceapa am tăiat-o mărunt iar usturoiul l-am mărunțit cu presa.Am scos legumele congelate chiar cu 1 minut înainte de a le găti. Acestea nu trebuie dezghețate înainte.Am ales o tigaie antiaderentă în care am pus o lingură de ulei, ceapa și usturoiul plus un praf bun de sare.Le-am călit cca. 5 minute la foc mic, sub capac. Ele nu trebuie să se rumenească ci doar să devină sticloase.Am pus peste ele mixul de legume congelate și am amestecat bine. Am mărit flacăra de la mic la mediu și am turnat 100 ml de apă caldă. Nu trebuie mai multă deoarece și legumele vor mai lăsa lichid. Am pus sare.Am pus capacul și am înăbușit totul 5 minute. Apoi am descoperit tigaia și am călit legumele alte 5 minute – ca să mai scadă zeama. La final am pus bucățica de unt rece (sau lingura de ulei dacă țineți post) și am asezonat cu sare si piper.

P. S. Noi am servit cu friptură de pui la friteuza cu aer cald.

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă