Pastă de teci galbene
Pastă de teci galbene
250 gr fasole galbenă, rotundă sau lată ,apa,sare,1 ceapa mica,1 foaie dafin
Maioneza:1 galbenus de ou,¼ lingurita mustar,150 ml ulei,piper macinat,3 graunti de usturoi,1/2 lingurita zeama de lamaie,marar verde.
Se pune fasolea verde, curatata si spalata, la fiert in apa cu sare si o foaie de dafin.( iarna eu am fasolea la congelator si o pun la fiert direct congelata.).Se lasa la fiert pana cand se inmoaie bine, gustam o pastaie pentru a ne da seama cand este gata.Apoi se pune intr-o sita la scurs si se lasa asa sa se raceasca,dupa care se va pasa cu blenderul sau robotul pana cand devine o pasta omogena, un piure.
Pentru maioneza, se curata usturoiul si se paseaza bine cu putina sare, apoi se adauga peste el galbenusul de ou si mustarul si se omogenizeaza bine totul.Se mixeaza picurand ulei pana obtinem o maioneza groasa, dupa care se asezoneaza cu piper si zeama de lamaie.Tocam solzisori o ceapa rosie, cat de marunt putem.(Se poate adauga in blender in acelasi timp cu fasolea verde, așa cum am făcut și eu) Se amesteca ceapa cu pasta de fasole verde si maioneza si se mai asezoneaza cu sare si piper dupa gust.Se poate orna cu rondele de ceapa rosie si marar.
Este foarte buna, mai ales servita cu paine prajita!

Comentarii
Trimiteți un comentariu