Sarmale





 Sarmale 

Am tocat mărunt 4 cepe le-am călit puțin, apoi am adăugat 2morcovi dat pe răzătoarea mică, dacă aveți ciupercuțe, puteți adăuga și ciuperci, apoi am adăugat 500 gr orez ,apă, delikat și am mestecat până orezul este aproape fiert.Am adăugat bulion, mărar tocat mărunt și am mai lăsat puțin pe foc. După ce am stins focul, am adăugat în compoziție un ou, pentru că oul  leagă umplutura și am amestecat bine.Când se răcește, începeți să împachetați sărmăluțele,  apoi începeți să așezați frumos în cratiță un strat de sărmăluțe, puțin bulion, iar un strat de sărmăluțe, puțină sare, puțin bulion, deasupra acoperiți din nou totul cu câteva foi de viță, puneți puțin ulei, câteva pahare de apă și le puneți la fiert, cu capac deasupra, la foc nu prea mare.Din când în când mai mișcați cratița și mai controlați să nu rămână fără apă să se ardă.Dacă frunza de viță este tânără, fierbe foarte repede, jumătate de oră sunt gata, 40 de minute maxim se topesc în gură.Se pot face și la cuptor în vasul de lut.

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă