Supa de pui cu galuste si ciulama de puu











 Pentru ca am avut un pui de țară, mi-am adus aminte de  copilărie preparand supa de pui si ciulama.  Am fiert puiul tot la un loc iar apoi am   împărțit în două pentru ambele preparate. 

Iată și rețetele noastre. 

Sper să va placa. 


Supa de pui cu galuste ca in copilărie 

1,5 – 2 kg. carne de pui cu os (spate, gat, labe, aripi, pulpe),3 morcovi mari, un ardei gras rosu, albitura dupa gust : telina, radacina de patrunjel, pastarnac, 200– 250 de grame in total,1 ceapa mare,sare si piper,patrunjel verde pentru presarat

galuste de grisdin 1 ou mare,60 de grame de gris,1 praf de sare

E important ca pentru supa sa avem neaparat carne de pui cu os. Aceasta va da supei consistenta si gust.Daca avem un pui de la tara, cu atat mai bine. Tineti cont, insa, ca acest pui s-ar putea sa fiarba mai greu decat puii crescuti industrial.Gustul supei, insa, va fi mult mai bun. Carnea de pui se verifica sa nu aiba resturi de pene. Daca le descoperim, parlim rapid pielita cu flacara de la aragaz. Stergem cu atentie bucatile de pui cu servete de hartie absorbanta.Intr-o oala mare, se pune la fiert carnea in 4-5 litri de apa rece, impreuna cu 1 lingurita de sare. Focul trebuie sa fie mediu pana cand apa din oala se infierbanta fara a da in clocot, apoi se reduce la minimum.Cu o lingura sau o spumiera, se aduna spuma formata la suprafata de cateva ori, succesiv (3-4 ori).Nu e nicio pierdere daca aruncati si o parte din grasime. Această spumă reprezintă un cocktail de proteine insolubile în apă, care se coagulează în această formă. În mare parte, este formată din albumină, aceeași substanță pe care o găsim și în albulul de ou. Nu e ”murdărie”, dar categoric afectează negativ aspectul final al supei.Cat timp carnea fierbe in oala de una singura, se pregatesc radacinoasele pentru supa. Ce este indispensabil pentru o supa buna sunt morcovii, telina si ceapa. Ca proportie, telina ar trebui sa cantareasca atat cat jumatate din morcovi (ex.200 gr. morcovi, 100 grame telina). Se pot adauga si alte radacinoase (pastarnac, radacina de patrunjel) iar mie imi place sa pun si un ardei gras. Ceea ce da supei dulceata, dar si o frumoasa culoare galbena, este carotenul din morcovi.Un secret: pentru o supa de un galben mai intens, pastrati o bucata din ultimul strat de coaja al cepei, nu mai mare decat o petala de lalea, de exemplu. In aceasta cantitate va ajuta mult la culoare. Daca lasati mai multa coaja de ceapa, insa, s-ar putea ca supa sa fie prea inchisa la culoare.Dupa ce la suprafata lichidului din oala nu se mai formeaza spuma, se adauga si legumele in oala si se continua fierberea la foc foarte mic, fara clocote, pana cand atat carnea cat si legumele sunt bine fierte.Dupa ce carnea si legumele s-au fiert bine, se scot din oala cu o spumiera. Dupa preferinta, o parte din carne, curatata de oase si pielita, se poate adauga in supa. La fel si morcovii feliati.(Mama mea lasă  toate legumele să fie hranitoare)

 Oul se bate cu furculita intr-un castronel, doar atat cat sa inceapa sa formeze putina spuma la suprafata.Se adauga grisul in fir subtire, in timp ce se amesteca intr-una cu furculita. In final, se lasa pasta obtinuta sa se odihneasca la temperatura bucatariei timp de 10-15 minute. In acest timp, grisul se va imbiba cu oul si pasta va deveni mult mai consistenta.In timp ce aluatul de galuste se odihneste, se pun pe foc 1,2-1,5 litri de supa. Se infierbanta supa, se potriveste gustul cu sare.Cand ajunge la fierbere, se inmoaie o lingura in supa si se iau mici cantitati din aluatul pentru galuste deja odihnit. Se lasa sa cada in supa care fierbe. Nu se iau bucati mari din aluat, pentru ca galustele cresc foarte mult la fiert. Dupa ce se epuizeaza aluatul pregatit, se aduce supa la fierbere. Se opreste apoi focul si se acopera cu un capac. Se lasa in repaos timp de 10 minute, timp in care galustele se vor umfla minunat.

Supa se serveste fierbinte, adaugandu-i piper proaspat macinat si patrunjel verde tocat.


Ciulama de pui cu lapte că în copilărie 

5-6 bucati de pui,o radacina de patrunjel de marime medie,un morcov și un pastarnac de marime medie,o ceapa nu foarte mare,sare, aproximativ doua lingurite rase, sau dupa gust,75 g unt gras,75 g faina500 ml lapte. Patrunjel tocat marunt pentru servit

Se pun bucatile de pui intr-o oala incapatoare, adaugam peste ele morcovul, pastarnacul, ceapa si radacina de patrunjel.Adaugam aproximativ 1.5-2 l de apa si o lingurita de sare, nu foarte plina. Punem la fiert cu focul mic spre mediu. Luam spuma atunci cand este nevoie.Cand este gata scoatem carnea si o punem deoparte. Legumele si-au indeplinut scopul, nu mai avem nevoie de ele.Strecuram supa printr-o strecuratoare deasa. Veti obtine aproape 1-1,5 l de lichid cu grasime de pui deasupra,. Grasimea de pui este foarte importanta pentru gustul acestui preparat, dar daca obtineti prea multa, mai puteti subtia din stratul de deasupra.Pentru continuarea retetei va recomand sa alegeti un vas incapator, cu un invelis antilipire. Va fi de mare ajutor.Puneti acest vas pe foc mic (foarte important sa avem focul mic) si topim untul in el.Untul are si o fractie de apa. Bulele pe care le vedeti la suprafata, reprezinta apa care fierbe.Pana cand nu se evapora toata apa, si ramane doar grasimea, pana atunci nimic nu se poate praji aici.De aceea adaugam faina cand untul are inca apa in el, pentru ca asa suntem siguri ca nu o prajim.Imediat ce faina s-a amestecat cu untul, adaugam lapte, putin cate putin.Amestecam constant pana ce laptele este absorbit complet de faina, apoi adaugam alta portie.De fiecare data amestecam bine, pana cand faina devine o pasta consitenta si omogena, fara cocoloase.Dupa ce am terminat laptele, incorporam supa de pui, in acelasi mod.

Sosul alb devine din ce in ce mai subtire, fin si matasos. Nu trebuie sa fie mai gros decat o smantana subtire, pentru ca trebuie sa mai fiarba un pic si cu carnea, iar cand se raceste se va mai ingrosa.Punem sare. Nu mai pun nici un alt condiment la ciulama. Mi se pare perfecta asa. Cine doreste mai poate adauga si putin piper alb, sau putina nucsoara.Adaugam carnea de pui si mai lasam sa fiarba impreuna 5 minute, amestecand usor.

Ati observat cred, ca nu am folosit samanta. (Mama nu o folosea la ciulama pentru că nu prea se gasea. )Aici grasimea din smantana este inlocuita cu grasimea din supa de pui.

Serviti o bucata de carne la portie, acoperita din belsug cu sos alb, fin si gustos și mămăligă. 

P. S. Va recomand sa alegeti bucati de pui cu os si piele, pentru ca acestea vor da mult mai mult gust mancarii.

N. B. La final dacă chiar doriți puteți adăuga smantana după gust


Pentru că am făcut și mămăligă si am vrut să mănânc ceva ușor dar bun  


Ardei copt cu smantana 

Am copt câțiva ardei capia, i-am curățat și i-am servit cu smantana amestecată cu sare si usturoi si mămăligă

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă