Tocăniță de pui cu ardei


 Tocăniță de pui cu ardei 

4-5 bucati de carne de pui(pulpe superioare),500-600 g ardei capia rosii,3-4 linguri de ulei,1-2 ceapa mare,3 catei de usturoi,400 g rosii proaspete sau din conserva,un varf de lingurita de zahar - facultativ ,sare si piper dupa gust,o foaie de dafin,marar sau patrunjel,600 ml supa de pui (de legume sau apa )

Mai intai coacem ardeii.Ii spalam si uscam apoi ii coacem.Eu ii coc pe aragaz intr-o tigaie groasa dar puteti sa-i coaceti si pe gratar sau in cuptor.Dupa coacere ii transferam intr-un bol, presaram sare mare si ii lasam acoperiti o jumatate de ora, astfel se vor inmuia si se pot decoji foarte usor

Intre timp rumenim bucatile de carne in ulei si le scoatem apoi pe o farfurie. In acelasi ulei calim  ceapa tocata pana se inmoaie usor si devine translucida.Punem carnea inapoi, adaugam supa, sare dupa gust, acoperim vasul si fierbem pana cand carnea este aproape gatita.Curatam si tocam ardeii copti.Adaugam rosiile decojite si tocate cubulete (sau conserva de rosii ), cateii de usturoi tocati marunt, ardeii copti, foaia de dafin, zaharul ( măita mea punea zahăr, eu nu pun), sare si piper dupa gust.Continuam fierberea pana cand tocanita capata consistenta. Stingem focul, adaugam verdeata tocata si mancarica este gata.

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă