Urzici cu smantana
Urzici cu smantana
o pungă mare de urzici, cca 1 kg,o ceapă mică,20-30 de grame de unt,400 ml smântână,2-3 linguri de făină
Se curăță urzicile si se spală.
Într-o oală mare fierbeți niște apă. După ce începe să fiarbă, puneti urzicile și dați-le în câteva clocote. Apoi lăsați-le la scurs.
Puneți untul la topit într-o tigaie.Adăugați ceapa cubulețe peste untul topit.După ce s-a călit puțin, puneți și făina și amestecați cam un minut.Turnați cam o cană zeamă de la urzici și amestecați în continuare până se îngroașă sosul. Adăugați urzicile tocate.Mai lăsați pe foc mic vreo 10 minute, amestecând din când în când. Dacă vreți o mâncărică mai subțire, mai puneți zeamă de urzici. Adăugați smăntâna, si mai lasati pe foc 2-3 minute.Gustați și potriviți de sare.
Se serveste cu mămăligă si ou ochi cine dorește.
















Comentarii
Trimiteți un comentariu