Urzici cu smantana

















 Urzici cu smantana 

o pungă mare de urzici,  cca 1 kg,o ceapă mică,20-30 de grame de unt,400 ml smântână,2-3 linguri de făină

Se curăță urzicile si se spală. 

Într-o oală mare fierbeți niște apă. După ce începe să fiarbă, puneti urzicile și dați-le în câteva clocote. Apoi lăsați-le la scurs.

Puneți untul la topit într-o tigaie.Adăugați ceapa cubulețe peste untul topit.După ce s-a călit puțin, puneți și făina și amestecați cam un minut.Turnați cam o cană zeamă de la urzici și amestecați în continuare până se îngroașă sosul. Adăugați urzicile tocate.Mai lăsați pe foc mic vreo 10 minute, amestecând din când în când. Dacă vreți o mâncărică mai subțire, mai puneți zeamă de urzici. Adăugați  smăntâna, si mai lasati pe foc 2-3 minute.Gustați și potriviți de sare.

Se serveste cu mămăligă si ou ochi cine dorește.

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă