Ciorba de cartofi cu zeamă de varză










 Ciorba de cartofi cu zeamă de varză 

500 gr de cartofi,2 cepe,1 morcov,1 păstârnac,1 rădăcină de pătrunjel,150 gr de pastă de roșii cu ardei,2-3 litri de apă,1 litru de zeamă de varză,50 ml de ulei,sare și piper, după gust,1 crenguță de cimbru uscat,1 crenguță de mărar uscat

Mai întâi punem o oală cu apa la fiert.

Apoi curățăm legumele, mai puțin cartofii și le tocăm mărunt. Punem uleiul la încins și călim în el mai întâi ceapa.Presărăm și puțină sare peste ea pentru a se înmuia mai repede și a nu se arde.Sarea ajută ceapa să elimine din apă și nu se va mai arde în timpul călirii. Nu lăsăm ceapa decât până când începe să se înmoaie. Adăugăm celelalte legume tocate și le amestecăm bine cu ceapa.Le stropim și cu puțină apă fierbinte și le lăsăm și pe acestea la călit, până când se pătrund. Adăugăm pasta de roșii și o amestecăm bine cu legumele. Apoi, peste 1-2 minute, adăugăm apa fiartă.

Curățăm cartofii, îi spălăm bine și îi tocăm în cuburi. Îi adăugăm în ciorba de pe foc.

Când cartofii încep să se pătrundă, adăugăm zeama de varză. Mai lăsăm ciorba să fiarbă 15-20 de minute, timp în care adăugăm o crenguță de cimbru și una de mărar uscat. 

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă