Ciorbă de găină cu tăitei



 Ciorbă de găină cu tăitei 

Tacam de ciorba de la o gaina(spate,aripi, copanele gat, picioare, maruntaie),un morcov,o ceapa mare,un pastarnac,o bucata mica telina,un ardei gras,250 ml suc de rosii,o radacina mica patrunjel,sare,1 l bors de casa sau zeamă de varză ,o legatura mare de patrunjel verde,un ou pentru dres ciorba

pentru taitei ne trebuie o cana de faina,un ou,un praf de sare

Se portioneaza bucatile de carne,se spala cu apa rece si se pun la fiert in apa cu un praf de sare, in oala de ciorba.folosim cam2,5-3 l de apa si tacâmul de la o gaina.Cand da in primele clocote ,se spumeaza cu o spumiera,adunand usor toata spuma formata si se lasa sa fiarba cam o ora (daca gaina este de casa),pana se inmoaie usor carnea de pasare,apoi se adauga si zarzavatul,Ceapa se taie

marunt, morcovul, pastarnacul si radacinoasele se curata de coaja ,se spala si apoi se taie in cubulete mici sau se rade pe razatoarea mare și,ardeiul se taie fasii apoi se taie fideluta sau cubulete.Se lasa sa fiarba bine inca 30 de minute ,la foc domol apoi se adauga sucul de rosii,se potriveste de sare ,se adauga si borsul sau zeamă de varză si la fel se potriveste dupa gustul fiecaruia(daca este prea acra, se mai adauga apa) si se mai lasa sa fiarba cateva clocote.

Intr-o farfurie adanca se pune o cana de faina apoi se face o adancitura in ea si se pune un ou spart si un praf de sare.Amestecam cu o furculita oul cu faina,apoi framantam cu mana, o coca vartoasa,pe care o impartim in doua bucatele.Se tapeaza cu un praf de faina ,masa de lucru,apoi se intinde din fiecare bucata ,in cate o foaie subtire. Fiecare foaie se rasuceste pe sucitor ,apoi se taie pe lung cu un cutit,iar foile rezultate se ruleaza si apoi cu un cutit taiem taiteii subtiri care se rasfira cu varful degetelor,se scutura de surplusul de faina si se rasfira pe o coala de hartie.Taiteii se aduga in ciorbica tocmai la sfarsit,cand carnea si zarzavatul sunt bine fierte.

Se mai lasa sa dea in cateva clocote apoi se opreste focul si se presara deasupra patrunjelul tocat marunt.Oul pentru dres ,se sparge intr-o farfurie si se bate spuma cu o furculita ,apoi se adauga in el, cu un polonic, cate putina ciorbica fierbinte si il turnam in ciorba.Se serveste fierbinte cu un ardei iute.

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă