Cozonac
Cozonac
Ingrediente:2kg faina,1l lapte,12 oua(eu am avut de țară),400g zahar,300 gr unt(topit),Coaja de la 2 lamai,1 lingurița sare,Mirodenii (esență lamaie,vanilie,rom), sincer eu pun cate o esenta de fiecare),imi place sa fie aromat,80 g drojdie proaspata sau 40 gr drojdie uscata,1 ou pt uns la final
Crema:600gr nuca,50 g cacao,100gr zahar,6 albusuri ,câtevacubulete de rahat
Mai intai prepar maiaua:intr-un bol micut amestec drojdia cu 2 linguri zahar,2 linguri lapte si 2 linguri de faina,omogenizez bine si las sa creasca la loc caldut.
Pun laptele cu zaharul putin la incalzit pana ce acesta din urma se topește,nu-l las mult.Apoi adaug mirodeniile(esentele si zahar vanilinat,etc)si lamaile rase.
Separ ouăle. In galbenusuri pun sarea si amestec pt a se intensifica culoarea lor,practic sa fie mai galbene sa dea o culoare frumoasa aluatului.Intre timp topesc untul, cele 300 g.Apoi pun faina in lighean(in el framant eu coca),adaug maiaua
crescuta,galbenusurile in care deja am pus sarea si laptele caldut cu mirodeniile. Si incep sa amestec compozitia apoi incep sa framant.De specificat ca eu nu bag untul de la inceput ci treptat- treptat in timpul framantarii.Asta ma ajuta sa ii pot framanta putin mai usor...Cand se incorporeaza toate ingredientele adaug unt putin cate putin,mai framant.....mai adaug unt.Aloc cca 30-40 min framantarii deoarece am observat ca ăsta este secretul prin care atunci cand rupi cozonacul el se rupe fâsii,asta inseamna ca avem o cocă bine frământata si bine crescuta.Apoi o las la crescut 1-1,5 ore la loc căldut,timp in care imi prepar crema.
Crema:Amestec albusurile, samburii de nuca macinati cu cacao si zahar plus mirodenii (nu bat albusurile spuma).Dupa dospirea aluatului,pun crema in cozonaci,ii impletesc si ii așez in tavi.Ii mai las sa creasca in tavi.Bat un ou intreg si ii ung pe fiecare dupa care ii bag in cuptor timp aproximativ de 60 min




Comentarii
Trimiteți un comentariu