Cozonac





 Cozonac 

Ingrediente:2kg faina,1l lapte,12 oua(eu am avut de țară),400g zahar,300 gr unt(topit),Coaja de la 2 lamai,1 lingurița sare,Mirodenii (esență lamaie,vanilie,rom), sincer eu pun cate o esenta de fiecare),imi place sa fie  aromat,80 g drojdie proaspata sau 40 gr drojdie uscata,1 ou pt uns la final

Crema:600gr nuca,50 g cacao,100gr zahar,6 albusuri ,câtevacubulete de rahat

Mai intai prepar maiaua:intr-un bol micut amestec drojdia cu 2 linguri zahar,2 linguri lapte si 2 linguri de faina,omogenizez bine si las sa creasca la loc caldut.

Pun laptele cu zaharul putin la incalzit pana ce acesta din urma se topește,nu-l las mult.Apoi adaug mirodeniile(esentele si zahar vanilinat,etc)si lamaile rase.

Separ ouăle. In galbenusuri pun sarea si amestec pt a se intensifica culoarea lor,practic sa fie mai galbene sa dea o culoare frumoasa aluatului.Intre timp topesc untul, cele 300 g.Apoi pun faina in lighean(in el framant eu coca),adaug maiaua

crescuta,galbenusurile in care deja am pus sarea si laptele caldut cu mirodeniile. Si incep sa amestec compozitia  apoi incep sa framant.De specificat ca eu nu bag untul de la inceput ci treptat- treptat  in timpul framantarii.Asta ma ajuta sa ii pot framanta putin mai usor...Cand se incorporeaza toate ingredientele adaug unt putin cate putin,mai framant.....mai adaug unt.Aloc cca 30-40 min framantarii deoarece am observat ca ăsta  este secretul prin care atunci cand rupi cozonacul el se rupe fâsii,asta inseamna ca avem o cocă bine frământata si bine crescuta.Apoi o las la crescut 1-1,5 ore la loc căldut,timp in care imi  prepar crema.

Crema:Amestec albusurile,  samburii de  nuca macinati cu cacao si zahar plus mirodenii (nu bat albusurile spuma).Dupa dospirea aluatului,pun crema in cozonaci,ii impletesc si ii așez  in tavi.Ii mai las sa creasca in tavi.Bat un ou intreg si ii ung pe fiecare dupa care ii bag in cuptor timp aproximativ  de 60 min

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă