Sirop de visine
Pentru ca mai e putin si se apropie sezonul o reteta din telefon
Sirop de visine
Spalam visinele si le scoatem samburii. Le punem intr-un vas si le amestecam cu 10 linguri de zahar pt fiecare kg de visine.. Le lasam asa cel putin 3-4 ore, amestecand din cand in cand, pana se topeste complet zaharul si visinele isi lasa siropul. Eu le-am lasat peste noapte.Scurgem tot siropul de la visine si il punem intr-o craticioara. La un kilogram de sirop adaugam 1 kg de zahar si punem pe foc pana incepe sa se ingroase. Se pune fierbinte in sticle si se tine la cald in paturi.
Visinele ramase le putem congela si le folosim iarna pentru prajituri.


Comentarii
Trimiteți un comentariu