Budinca de vanilie si piscoturi



 Budinca de vanilie și piscoturi

6 gălbenuşuri,250 g zahăr pudră,1 esenţă de vanilie,350 ml lapte,4 foi gelatină,500 g frişcă

Într-un vas încăpător,pui gălbenuşurile şi le freci 5 minute cu zahărul şi esenţa de vanilie. Torni laptele şi încorporezi pe baie de aburi,până când se îngroaşă compoziţia.Iei vasul de pe foc şi amesteci în continuare până când se mai răceşte,apoi adaugi gelatina,preparată conform indicaţiilor de pe pachet,şi frişca bătută. Omogenizezi toate ingredientele şi laşi la răcorit.

Torni o parte din crema de vanilie într-o formă rotundă sau într-una de guguluf. Ungi pişcoturile 2 câte 2 cu dulceaţă,după gust. Le aşezi şi torni restul de cremă peste ele. Dai la rece câteva ore. Înainte de servire,îl răstorni pe un platou .

P. S. Se poate face și cu pișcoturi simple, fără dulceaţă

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă