Ciorba de fasole boabe
Ciorba de fasole
400 g fasole boabe,1 ceapă,2 morcovi,1 păstârnac, ¼ bucată țelină,1 cățel usturoi,1 linguriță cimbru uscat sau 1 fir cimbru proaspăt,1 linguriță boia dulce sau afumată,1 ceașcă bulion de roșii,sare după gust, 1 – 2 linguri tarhon din oțet, bine scurs
Fasolea boabe, am lăsat-o la înmuiat peste noapte în apă curată.A doua zi, am scurs-o de apă și am pus-o într-o oală încăpătoare.Torn apă să o acopăr și o fierb în trei ape – la primele două, am aruncat apă.
Cât fasolea fierbe pe foc, ne ocupăm de legume. Am curățat și tăiat cubulețe, o ceapă, un păstârnac, un sfert de țelină de mărime medie, doi morcovi.Am încins niște ulei într-o tigaie, am călit puțin ceapa. O facem la foc mic că să prevenim arderea și adăugăm puțină sare – va dura circa 10 minute. Această va înmuia ceapă, va extrage apă din ceapă, nemaifiind nevoie să adăugăm apă in plus.
Când ceapa se înmoaie, adăugăm și rădacinoasele. Le călim la foc potrivit până se înmoaie ușor.
Fasolea boabe e fiartă, am completat cu apă până la 4 litri dacă mai este nevoie.Am adăugat legumele călite, am pus pe foc.Cât fierbe, adăugăm un usturoi tăiat felii, o linguriță de cimbru uscat sau un fir de cimbru proaspăt, o lingură boia de ardei dulce, poate fi și boia afumată pentru un plus de gust, o ceașcă de bulion și 1 – 2 linguri sare după gust.Am dat focul mai încet cât să fiarbă ciorba molcom, și în timpul asta am tocat niște tarhon care e foarte bun la fasole. Se acreste cu oțet.
.jpg)

Comentarii
Trimiteți un comentariu