Ciorbă de fasole verde sau galbenă cu lapte bătut








 Ciorbă de fasole verde sau galbenă cu lapte bătut 

500 g fasole pastai,1 l lapte batut,1 ardei gras,o ceapa, sare, piper,  ulei,leustean

Am pus la calit ceapa si ardeiul tocate marunt cu 3 linguri de ulei, sare si piper. Dupa 5 minute am pus si fasolea si am mai lasat sa se caleasca 2-3 minute, iar apoi am adaugat 1 litru de apa.Proportia apa - lapte batut trebuie sa fie1 l apa - 1l lapte daca doriti sa iasa mai groasa si cu un gust mai bogat.Am lasat sa fiarba timp de 15 minute, apoi am turnat laptele batut, amestecand bine.Am mai lasat sa clocoteasca de cateva ori.La sfarsit am adaugat leusteanul tocat, pentru a-i desavarsi gustul.

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă