Ciorba de pui
Ciorbă de pui
500-750 g de carne de pui (aripi, gât, partea din spate),1 ceapă mare,1 ardei gras,1 morcov,o felie de țelină,½ de rădăcină de pătrunjel,1 cartof măricel,200 ml roşii pasate sau pulpă de roşii,150 ml de borş sau zeamă de varză ,2 cuiburi de fidea,sare după gust
Carnea se spală, se pârleşte dacă e cazul, apoi se porţionează şi se pune la fiert în aproximativ 3 litri de apă cu puţină sare. Se îndepărtează spuma care se adună deasupra, apoi se lasă să fiarbă la foc mic.Când carnea este aproape fiartă adăugăm ceapa, morcovul, ţelina, pătrunjelul şi ardeiul tăiate cum ne place.Peste vreo 10 minute adăugăm şi cartoful tăiat cuburi.Când legumele sunt fierte, punem roşiile, fideaua şi borşul sau zeama de varză ( opţional) şi lăsăm ciorba să mai dea 2-3 clocote.
Stingem focul, tocăm și adăugăm leuşteanul.










Comentarii
Trimiteți un comentariu