Dreseala sau zarbusca
Dreseala sau zarbusca
1 kg cartofi, 1 kg dovlecei ,2-3 morcovi mari,2-3 cepe mari,1-2 ardei grași (roșu și galben),300-500 g smântână,3 linguri de ulei,2 oua,1-2 litri lapte bătut (cel mai bun e laptele acru facut în casă, chisleag-ul),apă,1 legatură leuștean,fidea (opțional),sare, piper
Se curață cartofii și se taie cuburi. Dovlecei foarte tineri se spala si se taie cuburi. Se curăță morcovii și se dau prin răzătoare, cepele se curăță și se taie cubulețe sau peștișori iar ardeii se taie cubulețe mici.
Într-o oală mare se călesc, în ulei, ceapa și morcovii.Cand acestea s-au inmuiat ușor, se adaugă ardeii grași și dovleceii cartofii tăiați cubulețe.Se mai lasă 2-3 minute, timp in care se învârtește oala pentru a nu se prinde și se adaugă apă cât să le cuprindă cu 3 degete mai sus. Daca vrem ca dresala sa iasă mai subțire, se adaugă mai multă apă.Când cartofii sunt fierți se adaugă fideaua, nu foarte multă, și se mai lasă oala pe foc, 7-8 minute. Dupa ce se ia de pe foc se amestecă cele doua ouă cu smântâna și laptele bătut și se adaugă peste zeama de legume. Se toacă mărunt o legatură de leuștean și se presară deasupra (leușteanul este ingredientul secret al acestui fel de mâncare).
Dresala se servește rece sau foarte puțin încălzită, cu ceapă, și, cel mai bine, merge cu ceapă verde sau roșie.





Comentarii
Trimiteți un comentariu