Gem de capsuni
Gem de capsuni
2 kg capsuni, 1 kg zahăr,sucul de la 1 lamaie mare
Am spalat capsunile, le-am lasat in strecuratoare sa se usuce, apoi le-am scos coditele.Am pus zaharul peste ele si am scuturat vasul astfel incat acesta sa le acopere cat se poate de mult.Le-am lasat peste noapte in frigider, dar la temperatura camerei lasa sirop mai repede.Le-am pus la fiert, la foc mare la inceput, apoi mediu, adaugand sucul de lamaie.
In momentul in care nu s-a mai facut spuma si volumul lichidului a scazut am stiu ca in curand gemul va fi gata.
Cat timp s-a fiert gemul am sterilizat borcanele. Am facut proba cu picatura pusa pe o farfurie pusa in congelator cu 5 minute inainte.Daca picaturile se scurg greu dupa ce au intrat in contact cu farfuria gemul sigur ca este gata. Se pune in borcane și după ce le-am sigilat cu capace care se inchid bine, le-am tinut rasturnate in jur de 5 minute (cu capacul in jos), apoi le-am intors in forma initiala si le-am lasat sa se raceasca lent sub pături in urmatoarele 24-48 ore.
Au iesit 2 borcane 800 ml +1 borcan 320 ml


Comentarii
Trimiteți un comentariu