Iahnie de fasole cu cârnați
Iahnie de fasole cu cârnați
200 g fasole alba boabe, 200 g fasole roșie boabe,
200 g fasole neagră boabe ,600g carnati (semi afumati de curcan am avut eu)3-4 morcovi, 1/2 telina,1 pastarnac, 1 rad. patrunjel mica,1 ardei gras rosu si unul verde,3 cepe mari, patrunjel verde,o cutie de 400g rosii cuburi (sau rosii bine coapte),2-3 lingurite bulion(optional),2-3 catei mari de usturoi,sare, piper, cimbru, foi de dafin
Alegem si spalam bine boabele de fasole. Le punem la inmuiat in apa rece,prima data punem fasolea la fiert in apa rece, pe flacara destul de mare.Alaturi, pregatim si punem la incalzit alta oala cu apa curata pentru a schimba apa tot cu apa calda, ca sa nu intervenim in procesul de fierbere.
Inlaturam spuma care se formeaza la suprafata. Imediat ce ajunge la punctul de fierbere, strecuram fasolea si o punem inapoi pe foc adaugand apa cea calda si curata peste.Nu o clatim.Repetam aceasta operatiune de inca 2 ori.Intr-un final, a treia oara punem fasolea intr-o oala mai mare unde o vom fierbe impreuna cu legumele.Acoperim cu destula apa calda, tinand cont ca la fierbere fasolea boabe isi dubleaza volumul.Intre timp, curatam si spalam legumele. 2 dintre cepe le taiem pe jumatate.Morcovii, telina, pastarnacul, patrunjelul radacina si ardeiul gras le taiem sferturi sau bucati mari.Adaugam toate astea in oala cea mare peste fasole, scadem flacara si lasam sa fiarba impreuna la foc semi-acoperit.Mestecam din cand in cand.Dupa vreo 20-30 de minute adaugam sare dupa gust, 2 foi de dafin, boabe de piper negru si mai lasam sa fiarba pana fasolea este patrunsa.Cand este destul de fiarta, stingem focul si inlaturam legumele.Tocam marunt ceapa ramasa. Intr-un vas destul de incapator, turnam 3-4 linguri de ulei si rumenim usor carnatii pe care i-am taiat bucati maricele.Ii scoatem intr-o farfurie si-i punem deoparte. In acelasi ulei calim ceapa tocata pana se inmoaie bine si devine aurie.Adaugam si 2 catei de usturoi taiati felii si-i calim impreuna cu ceapa.Cand ceapa incepe sa prinda culoare, adaugam rosiile din conserva (sau proaspete in sezon), amestecam si lasam sa fiarba impreuna 5-7 minute la foc mediu.Dupa care punem si carnatii in sos.Amestecam bine si mai lasam sa fiarba impreuna alte 5 minute.Aromatizam cu cimbru uscat dupa gust si inca 2 foi de dafin.Acum e timpul sa adaugam boabele de fasole. Luam cu un polonic din oala in care a fiert fasolea, dar avem grija sa nu luam mult lichid, ci doar atat cat ne dorim de subtire sa fie iahnia.Prea mult lichid va dilua gustul sosului. Daca va place iahnia de fasole mai colorata, puteti adauga acum 2-3 lingurite de bulion.Stingem focul si presaram verdeata tocata marunt.
P. S. Eu blenduiesc legumele si le adaug o dată cu bulionul.
Se poate pune și fasole din conservă pentru a scurta timpul de preparare.








Comentarii
Trimiteți un comentariu