Supă de pui cu fidea de orez















 Supa cu tăitei de orez

1 pui intreg,2-3 morcovi,1-2 pastarnac,1-2 patrunjel radacina,1 bucatica telina radacina,2 cepe medii,1 ardei gras,frunze de telina,frunze de patrunjel,sare,piper negru boabe,piper negru proaspat macinat, taitei ( noi am pus de orez - o pungă de 200 g)

Am pus puiul întreg  intr-o oala suficient de incapatoare (de 5-6 L) si am turnat peste el apa rece să îl acopere, 1 linguriță de sare si am pus oala pe foc la fiert, la foc mediu. Supele limpezi de carne nu se acopera cu capac!! Inca ceva: nu mai completam cu apa pe parcursul fierberii deoarece supa trebuie sa scada (nu mult) si sa se concentrezeIn momentul in care se formeaza spuma incep sa o scot cu o sita sau cu o spatula perforata.Aveti grija sa nu scoateti si grasimea de la suprafata!Lasam supa sa fiarba la cel mai mic foc posibil inca circa 1-2 ore, pana aproape s-a fiert carnea.Pana fierbe supa putem curata si pregati zarzavaturile. Normal doar la ciorba se taie zarzavaturile in bucatele mici, la supa ele se lasa in bucati mari care sa ne permita indepartarea lor sau lăsarea în supa întregi. Noi ardeiul l-am tăiat cubulete, radacinoasele le-am ras,ceapa se lasă întreaga și se scoate.Adaugam in supa piperul boabe si mai completam si cu sare (daca e cazul). Adaugam apoi zarzavaturile si lasam supa la fiert la acelasi foc mic 20-30 min.Scoatem puiul, (pe care îl vom pune la friteuza cu aer cald și îl servim cu garnitura)Am oprit focul am adăugat taiteii de orez și verdeața am lăsat acoperit 10-15 min si gata.

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă