Ciorbă de dovlecei
Ciorba de dovlecei
2-3 dovlecei,2 cepe,1 morcov,2 ardei grași galbeni,2 linguri de ulei,2 gălbenușuri,4 căței de usturoi,400 gr iaurt gras,sare și piper,zeamă de lămâie sau oțet (după preferințe),1 legătură generoasă de mărar
Într-o oală încăpătoare, se pun la fiert 3 litri de apă. Ceapa se curăță și se toacă mărunt, apoi se pune la călit în tigaie până devine sticloasă (nu se rumenește!). Se adaugă apoi și morcovul dat pe răzătoarea mare sau tăiat cubulețe și se mai lasă puțin la călit.Când este gata, amestecul din tigaie se pune în oala cu apă care a dat în fiert.Apoi se adaugă și dovleceii curățați (dacă vă place, puteți păstra și coaja lor) și tăiați cuburi. Peste 5 minute, când dovleceii încep să se înmoaie, se adaugă ardeii și sare după gust.Între timp, se curăță usturoiul și se pisează mărunt, apoi se amestecă bine cu iaurtul și cu cele două gălbenușuri de ou. Se ia zeamă din oala cu legume și se toarnă, puțin câte puțin, peste iaurtul cu ou și cu usturoi, amestecând energic, până la omogenizare. Cu puțin timp înainte de a opri focul, se toarnă amestecul în fir subțire înapoi în ciorbă și se mai lasă 1-2 minute la foc mic. La final, se acrește cu oțet sau cu lămâie, după gust. Se presară mărarul tocat (puteți adăuga și pătrunjel, dar și leuștean dacă va place) și este gata de servire.






Comentarii
Trimiteți un comentariu