Ciorba de fasole galbenă lată si dovlecei
Ciorba de fasole lată și dovlecei
500 g fasole galbenă lată,2 dovlecei medii,2 ardei grasi,2 morcovi,1 ceapă,1 ou,200-300 g smantana sau iaurt,
patrunjel
Curat si spal fasolea, pe care o rup, curat dovleceii de coaja si de seminte si ii tai cuburi, curat si spal ardeii, morcovii, ceapa si toc mărunt.
Intr-o oala pun putin ulei (cam 1 lingura) si calesc pentru cateva minute ceapa, morcovul si ardeii toate taiate ca pentru ciorba. Adaug apa si las la fiert. Cand incepe apa sa clocoteasca adaug sare, pun pastaile fasole.Acopar oala cu capacul. Dovleceii fierb mai repede, asa ca ii adaug cand fasolea verde e pe jumatate fiarta. Mai pun apa daca e necesar.
Inainte de a lua ciorba de pe foc, bat un ou intr-un castron, adaug peste el smantana sau iaurtul si cateva polonice de ciorba fierbinte, amestec si il rastorn in oala. Mai las pe foc 2-3 minute, ii pun si verdeata tocata, si ciorba e gata.
Cand servim, mai putem adauga in farfurie smantana sau iaurt, dupa gust.














Comentarii
Trimiteți un comentariu