Ciorbă de inimioare si pipote de pui












 Ciorba de pipote si inimi de pui 

500 g pipote de pui, 500 g inimi de pui ,1 ceapă,1 morcov,1 ardei gras, ½ rădăcină de pătrunjel,1 feliuţă de telină, 3-4 cartofi ,150 ml de roşii tocate,2 linguri de paste cât mai mărunte sau orez (eu am avut cuscus),100 ml de borş sau zeamă de varză  - opţional,sare - după gust,leuştean sau pătrunjel verde

Curăţaţi foarte bine pipotele și inimile sub jet de apă. Se întâmplă să mai rămână pe acolo tot felul de pieliţe, nisip, cheaguri de sânge etc.Puneţi pipotele și inimile  la fiert în aprox 2, 5 litri de apă cu o linguriţă rasă de sare.Îndepărtaţi spuma care se formează la fiert.După ce supa ajunge la temperatura de fierbere daţi oala la cel mai mic foc pe care îl aveţi. Ca să avem o ciorbă plăcută la culoare, trebuie să fiarbă încet, la foc molcom.Când pipotele sunt aproape fierte, adică furculiţa intră uşor în ele, se adaugă legumele tăiate cuburi sau date pe răzătoarea cu găuri mari, cum vă e mai uşor. Apoi cartofii cubulete.Când şi legumele sunt aproape fierte, puneţi pastele sau orezul, potriviţi gustul de sare, apoi adăugaţi roşiile.Separat, într-un ibric fierbeţi borşul şi la final îl adăugaţi şi pe el în ciorbă sau zeamă de varză. Lăsaţi să mai dea un claocot, două şi stingeţi focul.

Presăraţi cu leuştean (de preferat) sau pătrunjel verde tocat mărunt.

Se poate pune și un ou bătut la final.

Dacă vă place, adăugaţi puţină smântână atunci când o serviţi.

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă