Clătite











 Clatite

300 gr. făină,600 ml. apă minerală,1 linguriță sare,1 lingură zahăr (dacă doriți umpluturi sărate, nu folosiți zahăr în aluat),arome pentru clătite dulci (opțional), eu folosesc neapărat vanilie sau 1 plic de zahăr vanilat,3 linguri ulei

Pentru a face clătitele, punem toată făina într-un castron.Adăugăm apă minerală treptat.Amestecăm continuu cu un tel tip pară, pentru a împiedica formarea cocoloașelor. Cantitatea de apă poate varia ținând cont de textura și densitatea aluatului, care trebuie să fie fluid, dar destul de consistent ca să nu se rupă clătitele.Se adaugă uleiul în fir subțire, amestecând continuu.Se potrivește aluatul cu sare și zahăr, se amestecă bine. Se pot adăuga și aromele: vanilie, coajă rasă de lămâie sau portocale. Se poate împărți aluatul în două jumătate dulce,  jumătate sărat.Consistența aluatului de clătite  trebuie sa fie grosuță, asemănătoare celei de înghețată topită. Evident, aluatul trebuie să fie fluid.Se amestecă bine pentru un aluat omogen, mătăsos, fără cocoloașe.Se încinge foarte bine o tigaie antiaderentă.Se toarnă un strop de ulei și se întinde pe toată suprafața tigăii. Pentru asta, eu folosesc un servețel de hârtie.Se toarnă aluatul în fir subțire cu un polonic în timp ce învârtim tigaia de coadă, circular, pentru a distribui aluatul într-un strat uniform.Aceste clătite se coc la foc mediu spre iute, nu le întoarceți până nu se coc bine pe o parte, altfel se rup la întoarcere.Coaptă și pe cealaltă parte, se ia fiecare de pe foc și se pune în teanc pe o farfurie, o clătită peste cealaltă. Imediat ce am pus o clătită, acoperim teancul cu o farfurie.Dintr-o mișcare, întoarcem întreg teancul în așa fel încât cea mai caldă ajunge în partea de jos. Am observat că procedând astfel, aceste clătite fără ou  devin mai moi și au o textură fragedă.O alternativă ar fi să le înfoliem cu folie alimentară de fiecare dată când mai adăugăm o clătită în

teanc. E important pentru aceste clătite care nu conțin ouă, lapte etc să se aburească una pe cealaltă, pentru că astfel se înmoaie.

P. S. Ca sa nu ung de fiecare dată tigaia eu adaug uleiul în compoziție si nu ung tigaia decat la prima clatita. 

P. S. Eu pun aluatul intr-un bidon de plastic de la suc de 2l si pun cu bidonul în tigaie 

P. S. Noi le-am umplut de data asta diferit: gem, dulceață,  finetti,  crema de tofu, crema de brânză cu smantana si marar.

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă