Dulceață de trandafiri
Dulceață de trandafiri
250 de grame de petale de trandafiri,1 kg de zahăr tos,zeama de la 1 lămâie mare (sau 2 mai mici),250 de ml. de apă
Trandafirii se spală în baie de apă rece cât sunt întregi, scufundandu-i complet și scuturandu-i ușor. Apa se schimbă de 3-4 ori. Se zvântă trandafirii și se desprind petalele. Opțional, se poate rupe sau tăia cu foarfeca baza petalelor (de culoare albă) care este ceva mai tare și poate avea o ușoară tenta amăruie, dar eu nu am rupt-o.
Se pun petalele într-un castron, se adaugă zeama de lămâie și se amestecă să se umezeasca bine petalele, se presară 2-3 linguri cu vârf de zahăr peste petalele de trandafiri și se masează energic cu degetele, până când petalele se umezesc și își pierd volumul, apoi se acoperă.
Restul de zahăr și apă se pun la fiert într-o crăticioară. După ce zahărul se dizolvă complet și siropul începe să facă bulbuci la suprafață, se adaugă toate petalele de trandafiri și se mai fierb împreună câteva minute, până când siropul se leagă că pentru dulceață.
o picătură de sirop picurata într-un pahar cu apă rece trebuie să formeze o bilă cu consistență ușor gumată.
Dulceața se toarnă imediat în borcane curate și sterilizate, se capsează și se întoarce cu capacul în jos până când se răcește.











Comentarii
Trimiteți un comentariu