Ciorbă groasă de pastai cu rosii



















Ciorba groasă de fasole pastai cu rosii

1 kg de fasole păstăi (- eu am avut pastai late, galbene, dar pot fi galbene sau verzi, late sau înguste tip fideluță), 2 ardei grași, 1 ceapă mare,2-3 linguri de ulei,sare,500 gr rosii,2-3 crenguțe de cimbru uscat,4-5 căței de usturoi,pătrunjel verde tocat

Păstăile de fasole se spală și se curăță la ambele capete. Apoi se taie sau se rupe în bucăți,

Am ales o oală potrivită (de cca. 4 L) și am pus ceapa tocată în ea împreuna cu 2-3 linguri de ulei și un praf de sare. Am sotat ceapa la foc mic (sub capac) timp de 4-5 minute împreună cu ardeiul tăiat cubulete, amestecând ocazional.Ceapa trebuie să devină sticloasă, nu să se prăjească Deasupra ei am pus păstăile tăiate de fasole și am mai sotat totul vreo 2-3 minute, fără capac.Am amestecat totul și am stins cu cca. 3 L de apă caldă. Am completat cu sare și am pus și 2 rămurele de cimbru uscat (acestea se scot din oală la final, înainte de servire). Am lăsat totul la fiert și după 5-10 min am adăugat roșiile tocate mărunt. Am fiert 15-20 de minute, până ce s-au făcut păstaile de fasole. Am zdrobit vreo 5 căței de usturoi și i-am pus în oala cu ciorbă fierbinte, trasă deja de pe foc.Usturoiul nu mai trebuie fiert! Am tocat și o mână de pătrunjel verde și l-am presărat și pe el în ciorbă.

P. S. Am împărțit ciorba în două și în jumătate adăugăm la dorința băiatului meu ou batut.

 

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă