Piure de spanac
Piure de spanac
500 g spanac congelat,20 g amidon alimentar,300 g lapte,30 g unt,sare, piper,3-4 căței de usturoi,1-2 linguri smantana
Într-o ceșcuță am desfăcut amidonul (20 g) cu puțin lapte rece (din cei 300 ml). Am ales o cratiță mai largă în care am pus restul de lapte rece peste care am turnat și conținutul ceșcuței. Folosesc amidon în locul făinii deoarece acesta fierbe instant pe când făina trebuie fiartă câteva minute bune (min. 10 min). Am pus tigaia pe foc mic și am amestecat constant ca să nu se formeze cocoloașe.Sosul acesta trebuie să se încălzească un pic, nu să fiarbă acum.Am pus spanacul congelat în sosul călduț și am continuat încălzirea lentă la foc mic. Am amestecat să obțin un piure fin și omogen.Durează câteva minute această etapă.Între timp am asezonat piureul cu sare și puțin piper proaspăt măcinat. Piureul trebuie să ajungă la fierbere și să clocotească încet 2-3 minute.În final am pus un cubuleț de unt rece și usturoiul proaspat ras, am gustat și am închis focul. Am adăugat smantana, dar nu e obligatoriu. Se serveste cu ou ochi si mămăligă










Comentarii
Trimiteți un comentariu