Ciocolată
Ciocolată
500 grame de lapte praf,400 grame de zahar,150 ml apă,40 grame cacao,125 grame unt,5 ml esență de rom/vanilie - după gust.
După ce cântărim ingredientele necesare, amestecăm bine cacaoa cu laptele praf într-un vas bine uscat, apoi lăsăm totul deoparte și ne apucăm de siropul de zahăr.Într-o cratiță emailată, turnăm zahărul și apa, apoi încălzim pe foc mic amestecând mereu cu o lingură metalică solidă, ca să se dizolve totul.În momentul în care începe să fiarbă și să se formeze bule, inițial la mijlocul cratiței, apoi spre margini, circa 3 minute.După cele trei minute adăugăm untul, privim la ceas și stabilim alte trei minute pentru oprire.În primul minut din cele trei vom mesteca bine, pentru ca tot untul să se topească în siropul de zahăr. Tot acum adăugăm și esența de rom/vanilie etc, după gust. După ce au trecut cele trei minute, dăm cratița deoparte de pe foc și începem să turnăm amestecul de lapte praf cu cacao.Amestecăm bine și repede și mai adăugăm din amestec și tot așa. Trebuie să lucrăm foarte repede pentru ca ciocolata să nu apuce să se răcească.După ce am amestecat totul foarte bine, cu acea lingură metalică solidă, turnăm repede compoziția într-o tavă cu folie alimentară.Lăsăm totul la răcit câteva ore, apoi tăiem ciocolata de casă în formele și de dimensiunile dorite.


Comentarii
Trimiteți un comentariu