Ciorba de pui
Ciorbă de pui de vară
1 kg de tacâm de pui cu aripioare,4-5 cartofi,3 morcovi mai maricei,3 radacini de patrunjel,1/2 telina,1 ceapa mai mare, 1-2 dovlecei mici, 300 gr teci, frunze leustean,1/2 cană bulion ,piper,sare, putin ulei
Am curatat zarzavatul, ceapa si ardeiul le-am spalat si le-am tocat. Apoi în oală am pus uleiul, am adaugat zarzavatul ras pe razatoarea mare și ceapa si ardeiul tocate si le-am calit 5 minute. Am adaugat apoi aripile curatate si spalate in prealabil, am mai lasat 5 minute sa se caleasca impreuna cu zarzavatul, am adaugat apa fierbinte pana la trei sferturi de oala și tecile rupte,am potrivit de sare si piper, si am lasat la foc mic sa fiarba.Intre timp am curatat cartofii, i-am spalat si taiat cubulete și dovleceii micuți și cruzi i-am spălat și tăiat cubulete. Pe la jumatatea timpului de fierbere am adaugat si cartofii și dovleceii, am lasat sa fiarba in continuare. Inainte de a se termina am adaugat bulionul și o mână de fidea, am mai lasat sa dea citeva clocote si am asezonat cu leustean proaspat.
















Comentarii
Trimiteți un comentariu