Ciorbă tătărească de nuntă
Toy Șorbasî (sau pe românește, ciorba tărărească de nuntă sau ciorba sățioasă )
1kg carne tocata de vită (se poate folosi de miel,curcan,pui sau vită),1 ceapă mare,1 ardei roșu,1 ardei verde,1 morcov,400 ml smântână,30 ml ulei de măsline,3 linguri orzo (paste făinoase),3 gălbenușuri de ou,2 lămâi,sare,piper, 4-5 l apa fierbinte
(100 gr unt,2 linguri menta uscata, - noi nu le-am folosit, am folosit pătrunjel verde pus direct în oală)
Într-o oală se pune uleiul de măsline și se călește ceapa.Se toacă legumele mărunt și se pun și ele puțin la călit(morcovul se da prin răzătoare).Adaugam și carnea tocata.După aproximativ 5-10 minute, adăugăm apă caldă peste legume și carne.Cât ciorba fierbe se prepară dresingul într-un bol mai încăpător: se storc lămâile, se pune gălbenușul și se adaugă și smântâna.
După ce dă în clocot supa și fierbe 10-15 min se adaugă orzișorul si mai lasă pe foc aproximativ 15 minute.Se oprește focul, iar peste supă se adaugă dressingul, amestecând continuu. Noi la sfârșit am pus pătrunjel verde tocat dar în reteta originală intr-o tigaie încingem bine untul și punem și menta uscată. Turnam amestecul peste ciorba.










Comentarii
Trimiteți un comentariu