Gogoși








 Gogoși 

500 g faina, 3 lg de zahar, 1 ou, 4 lg de ulei, un praf de sare, 250 ml lapte sau apa, un cub de drojdie, 

Drojdia se inmoaie in putin lapte sau apa, apoi se pune intr-un bol mai mare faina se face o gaura in miljocul faini unde se pune oul, zaharul, praful de sare si drojdia inmuiata.Se amesteca toate apoi se pune uleiul si 250 ml de lapte sau apa. Se framanta toate la un loc, daca e nevoie se mai completeaza cu faina sau putin ulei , apoi se lasa sa creasca.Trebuie sa devina un aluat moale si sa se desprinda de mâini. Se prajesc în ulei incinsa. Se pot servi simple,cu zahăr vanilat pudră, cu brânză și smantana, cu ketchup, cu gem de smochine ,sau cu sos pesto.

P. S. Noi de data asta le-am făcut cu făină integrală.

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă