Negresă insiropata
Negresă
1 cana de lapte,1 cana de zahar,1 cana de faina,200g margarina,3 linguri de cacao,3 oua,1 plic praf de copt,50g nuca de cocos
Sirop: 250 ml apă, 200 g zahăr, o esență de rom, o lingură cacao
Pentru pudrat zahăr pudră vanilat
Se pun intr-o cratita,pe foc, margarina, laptele, zaharul, cacaoa si se dau in clocot.Se da deoparte si se lasa sa se raceasca.Cand s-a racit se adauga galbenusurile si se mixeaza.Dupa aceea se adauga praful de copt si faina in ploaie și nuca de cocos.Continuam sa mixam.Se bat albusurile spuma si se adauga la compozitia rezultata. Mestecati cu o lingura de lemn de jos in sus.
Incingem cuptorul, ungem cu unt tava, punem compozitia si se da la cuptor timp de 30 de min.Verificati daca e facuta cu o scobitoare.Daca e necesar mai lasati sa se coaca.Dupa ce s-a copt se scoate din cuptor si se varsă deasupra siropul fierbinte se lasa la racit. Se pudreaza cu zahăr farin dar datorită umezelii s-a topit cred că era mai potrivită nucă de cocos.














Comentarii
Trimiteți un comentariu