Prăjitură cu cremă de vanilie





 Prajitura cu crema de vanilie

Foi:500 g faina,100 g zahar,120 ml ulei,120 ml lapte,un praf sare,jumătate linguriță amoniac,Jumătate linguriță bicarbonat,Zeama de la jumătate lămâie

In faina punem bicarbonatul, amoniacul și sarea și amestecăm, eu am pus și o linguriță de cacaua pentru că foaia să fie un pic mai colorata.In alt castron am pus laptele, uleiul și zahărul cu zeama de lămâie, le-am bătut bine cu un tel, după care am pus faina puțin câte puțin, frământ până am incorporat toată faina și a devenit o cocă destul de tare dar și elastica pentru a forma foaia.Aluatul l-am împărțit în patru, am întins foaia, pe care am copt-o pe fundul tavii la 170 de grade, 20-25 minute, depinde de fiecare cuptor.

Crema:1 litru de lapte,7 linguri faina,6 gălbenușuri,300 g zahar,Un pachet unt,esența de vanilie

Am pus laptele pe foc din care am oprit o cană într-un castron unde am pus cele șase gălbenușuri, și zaharul, le-am bătut bine cu faina , și le-am pus în laptele de pe foc , am amestecat bine până a devenit o crema destul de densă, am luat de pe foc, și după câteva minute am pus untul.am uitat sa spun că esența se pune in crema mai la urmă, înainte de a luat-o de pe foc.Am umplut foile rand pe rand, că să vă ajungă crema, să o împărțiți în trei, deasupra am pus nuca de cocos.

Prăjitura am ținut-o peste noapte la frigider, și dimineața am taiat-o

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă