Pulpe de pui cu ardei și rosii



 Pulpe de pui cu ardei si rosii

1 kg pulpe superioare,1 kg ceapa,1/2 kg ardei capia,1/2 kg rosii,1 legatura patrunjel,sare, piper,boia de ardei

Spalam pulpele, le crestam, si le prajim in  ulei. Le scoatem si le lasam deoparte.Taiem ceapa fideluta si ardeii cubulete si ii punem in tigaie peste ulei. Daca este cazul mai adaugati putin ulei. Lasam pana se inmoaie ceapa si ardeii. Completam cu apa si fiebem la foc mic pana cand ceapa si ardeiul sunt bine fierte. Adaugam rosiile decojite si date pe razatoare, sau taiate cubulete mici. Daca nu aveti rosii proaspete puteti folosi rosii cuburi la conserva.Asezonam cu sare, piper si boia de ardei.Adaugam carnea si lasam pe foc pana scade sosul. Punem patrunjel verde tocat marunt. Servim cu mamaliguta calda.

P. S. Cand e gata mut jumătate în altă cratita si adaug câțiva căței de usturoi zdrobit.

Comentarii

Postări populare de pe acest blog

Salată rapidă cu conservă de pește

Legume mexicane la tigaie

Gogonele taiate în saramura pentru iarnă