Saramura de pui
Saramura de pui
8 pulpe superioare dezosate facute la gratar, 2-3 cepe pe care le-am taiat felii si le-am facut la gril, 2 ardei copti, 3 rosii facute la gril, 4-5 catei de usturoi, o legatura de patrunjel, 1 ardei iute facut la gril, putin ulei, o crenguta de cimbru.
Am calit mai intai usturoiul tocat marunt inpreuna cu coditele de la patrunjel tocate pentru 2-3 min apoi am adaugat pulpele pe care le-am taiat bucati,am adaugat ceapa tocata care am facut-o la gril ardeiul copt, un pahar de apa, am asezonat cu sare si piper, crenguta de cimbru, dupa ce am fierb 10 min am adaugat rosiile de pe care am indepartat coaja si le-am tocat marunt la fel si ardeiul iute curățat de semințe și nervurile iuti, am lasat sa mai fiarba inca vre-o 10 min, daca mai trebuie apa mai adaugati apa în functie de cat va place de lichida si la final frunza de patrunjel tocata marunt. Se serveste cu mămăligă si mujdei de usturoi alături cine vrea.



Comentarii
Trimiteți un comentariu